Wordpress

WordPress Loco Translate

Merhabalar wordpress’e gönül vermiş dostlar. Bu yazımızda kullanmakta olduğunuz veya kullanacağınız bir tema veya eklentiyi nasıl Türkçeleştiririz buna değineceğiz. WordPress Loco Translate eklentimiz bu iş için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Eklenti kurulumunu anlatmıştık. WordPress Loco Translate ‘nin resmi indirme linki için tıklayınız. Loco diye arattırdığınızda aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü göreceksiniz:

Wordpress Loco Translate

WordPress Loco Translate Şimdi kur diyerek devam ediyoruz. Sol taraftaki menüde Loco Translate gözüküyor olmalı. Menüden tema mı yoksa eklentimi çevirisi yapacaksınız seçip devam ediyorsunuz. Örneğin bir eklentiyi Türkçeleştirmek istiyoruz. Önce menüden eklentiler diyoruz, ardından eklentiyi seçerek devam ediyoruz. Bir sonraki sayfada yeni dil butonuna tıklayarak devam ediyoruz, sonrasında hangi dile çevireceğimizi seçiyoruz, ardınan konum seçin seçeneğinde ise SİSTEM yazılı yolu seçerek devam etmenizi tavsiye ediyorum. Nedenini soracak olursanız eklenti güncelleme aldığında yapmış olduğunuz çevirinin silinmemesi için bu gerekli bir ayar.

Düzenlemeye başladığınızda üstteki menülerde ingilizcesi, alt kısım boş olarak gelicek ve yapacağınız çeviri sonrası alt kısıma yazmış olduğunuz değer eklentide gözükecektir. Bu çevirileri tek tek yapabileceğiniz gibi, aynı pencerenin üstünde bulunan otomatik butonuna tıklayarak entegrasyonu sağlayarak otomatik olarak da yaptırabilirsiniz. İlk kez otomatik butonuna basıyorsanız “Eklenti ayarlarından otomatik çeviri hizmetleri ekleyin.” diyecektir. Ayarlar menüsüne gittiğinizde sizi bekleyen 4 adet çeviri hizmeti sunan firmayı göreceksiniz.

  1. DeepL Tr
  2. Google Translate
  3. Lecto AI
  4. Microsoft Translator

İstediğinizi seçmeden önce çeviri hizmeti için ne kadar ücret talep ettiklerine bakmayı unutmayınız. Şimdiden iyi çeviriler dilerim, takıldığınız noktalar olur ise lütfen yorumlar kısmına yazmayı unutmayınız…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu