Joomla

Joomla 5 Kurulumu

Merhaba Joomla severler. Bu makalemizde sıfırdan Joomla 5 Kurulumu hakkında bir rehber hazırladık. Sunucu durumundan gerekli dosyalara kadar. Umarız sizler için faydalı bir döküman olur.

Joomla Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan bir CMS (hazır içerik yönetim sistemi)’dir. Ücretli ve ücretsiz binlerce eklenti ve tema seçenekleri ile kısa sürede bir web sitesi hazırlamanıza olanak tanır. Bu makalemizde sizlere Joomla 5 Kurulumu anlatılacak lakin joomla 4 versiyonunun kurulumundan çokta farklı olmadığını başlangıçta söylemiş olalım.

İlk olarak joomla 5 versiyonumuzu indiriyoruz. Ftp programı aracılığı ile sunucumuza yüklüyoruz. Ardından web sitemizin adresini adres çubuğuna yazarak kurulum ekranına geliyoruz.

Joomla 5 Kurulumu

Yukarıdaki gibi bir hata alırsanız, üzerinde de yazdığı gibi Joomla 5 php’nin 8.1 ve üzeri versiyon haricinde çalıştıramayacağınız şeklinde bir uyarı alırsınız. Sunucu panelinizden gerekli php versiyonunu seçtikten sonra devam ediyoruz.

Joomla 5 Kurulumu

Dil seçeneği ile birlikte Sitenizin adını yazmanızı isteyen bir pencere gelicektir. Gerekli seçimi yapıp site adını yazarak devam ediyoruz.

Sonraki adım da ise sırasıyla, süper kullanıcının gerçek adı, sisteme girerken kullanacağınız kullanıcı adı ve en az 12 karakterden oluşan bir şifrenin ardından süper kullanıcı için e posta adresini girmeniz istenecek.

Joomla 5 Kurulumu

Akabinde ve detayında Mysq bilgilerini girmeniz gereken bir ekran karşılayacak sizleri. Bu ekranda da gene sırası ile veritabanı kullanıcı adı, şifresi ve veritabanı adını yazmanız istenecek. Bunları doldurup devam ediyoruz.

Joomla 5 Kurulumu bu adımda sizi tebrik ederek, eğer isterseniz Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Ek dil paketleride yükleyebileceğiniz bir menü ile Siteyi Aç , Yöneticiyi Aç şeklide iki farklı menü ile karşılaşacaksınız.

Ek dil paketi menüsünden Turkish seçeneğini seçip yükleme yaparak devam ediyoruz.

Son olarak Site ve yönetici panelinizin dil seçeneklerini seçerek kurlumu tamamlıyoruz. Siteniz hayırlı olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu