Joomla

Joomla Kurulum

Evet joomla yönetim panelli web sitesi kurmak isteyenler için hızlı ve güzel bir arayüzü olan hazır scriplerden. Joomla Kurulum da nelere dikkat edilmesi gerektiğinden ve sonrasında modüllerinden ve temalarını nasıl yükleneceği konularına değineceğiz.

İlk olarak cpanel de veri tabanı nasıl oluşturulur yazımızıda incelemenizi tavsiye ederek kurulum aşamalarına geçiyoruz. Joomla’nın son sürümünü joomlatr sitesinden indiriyoruz.

Ftp programlarını kullanarak joomla kurulum dosyalarını hosting klasörümüze yükleyebileceğiniz gibi cpanel üzerinden dosya yönetimini kullanarak da kurulum dosyalarınızı sunucuya yükleyebilirsiniz. Ardından sitemizin ismini tarayıcımıza yazdığımızda:

Joomla Kurulum

Yukarı resimdeki görüntü bizi karşılıyor. Sitemiz için ad girişi yapıp torum açma verilerini ayarla diyoruz.

Yönetim paneli için süper kullanıcının gerçek ismi ve kullanıcı adı ile şifrenin tanımını girip veritabanı bağlantısını kur diyerek devam ediyoruz.

Joomla Kurulum

Veritabanı türü, adı, kullanıcısı ve şifresini yazdıktan sonra Joomla yükle diyoruz.

Joomla Kurulum sunucunuzun hızına bağlı olarak bir iki dakika içinde kurulmuş oluyor. Yukarıdaki ekran resminde de gördüğünüz gibi ek dilleri yükle, siteyi aç ve yöneticiyi aç şeklinde butonlar bizi karşılıyor. Joomla kurulum böylelikle sona ermiş oluyor. Arayüzlerin Türkçeleştirmesini bir sonraki dersimizde anlatmaya devam ediyor olucaz.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz sorularınızı yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu