Wordpress

WordPress Yazının İçerisine Kod Ekleme

Merhabalar arkadaşlar. WordPress sitenizi kurdunuz içeriklerinizi eklemeye başladınız ve WordPress Yazının İçerisine Kod Ekleme ihtiyacı duydunuz. Bunu genellikle sunucu kurulumu, html, php veya java script kodların yazınızın içerisinde hem ayrı ayrı göstermek hemde kopyalanabilir bir hale getirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Öncelikle wordpress’te yazınızın içerisine kod eklemenin bir kaç yöntemi olduğunu söylemeliyim.

İlk Seçenek wordpress’in kendi editörünün içerisinde bulunan

Wordpress Yazının İçerisine Kod Ekleme

yukarıdaki resimde de gördünüz gibi < > kod ekleme ekranı mevcuttur. Kullanışlı olmasına rağmen hem görsel olarak hem de kopyalama butonu olmamasından dolayı pek tercih edilmemektedir.

İkinci seçenek eklenti kullanarak bunu hem görsel olarak hemde kopyala butonu da ekleyerek daha kullanışlı ve sitenize gelen ziyaretçilerinde hoşuna gidecek bir şekilde sunum yapmak olacak. Bunun için belkide yüzlerece seçenek olmasına rağmen benim sizlere göstereceğim ve tavsiye edeceğim “Code Snippet DM” eklentisidir.

Eklentiler menüsünden Yeni Ekle’ye tıklayarak arama bölümüne Code Snippet DM yazarak eklentiyi wordpresse kurup etkinleştiriyoruz.

wordpress yazının içerisine kod ekleme

Ardınan kod ekleyeceğiz yazımıza düzenle diyoruz. Blok ekle butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi Code Snippet DM yi göreceksiniz.

Wordpress Yazının İçerisine Kod Ekleme

Yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız ilk olarak. İçerisine yazmak istediğiniz kodlarınız ekleyebilirsiniz şimdi. Ayarlamasını ise blogu seçerek hemen sağ tarafta aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Wordpress Yazının İçerisine Kod Ekleme

Sırası ile renk seçenekleri, hemen altında ise layout yani görünüm ayarlarını göreceksiniz. Buradan theme seçimi yapıp karanlık yada açık tema seçebilirsiniz. En altta ilse Details bölümü var buradan da language ile hangi kod dilinde yazdığınızı seçme şansına sahip olacaksınız. Bu bölümünde altında “COPY TEXT” ve “AFTER COPY TEXT” metinlerini türkçeleştirmek isterseniz düzenleye bilirsiniz. Eklenti hakkında detay ve teknik bilgiye ulaşmak için tıklayınız

Sorularınız olursa yorumlar bölümünden cevaplanacaktır…

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu