Wordpress

WordPress Site Yedeği Alma

WordPress site yedeği alma her zaman çok önemlidir. Çünkü WordPress gibi açık kaynaklı siteler her zaman hacklenmeye müsaittir. Hacklenmenin yanında siteye yapacağınız bir güncelleme veya kuracağınız yeni bir eklenti sitenizi çalışmaz hale getirmeye sebebiyet verebilir.

WordPress site yedeği alma bu nedenle çok önemlidir. Yedek almanın bir kaç çeşidi vardır. İlk önce manuel yedek nasıl alınır ondan bahsedelim. Ftp ile sunucuya bağlanıp ana dizindeki dosyaların hepsini indiriyoruz. Daha sonra ise sunucuya bağlanıp phpmyadmin ile veritabanının yedeğini de indirerek yedekleme işlemini bitirmiş oluyoruz.

Wordpress site yedeği alma

İkinci bir yöntem ise kullanmış olduğunuz panel üzerinden yapmak. Genel olarak php sunucuların çoğunluğu cPanel kullanmaktadır. Cpanel üzerinden direk backup (yedek) alma menüsü var. Bu menü üzerinden tek tuşla hem ftp hem de veritabanının yedeğini almış olursunuz.

Üçüncü bir seçenek ise WordPress eklentilerini kullanarak alma. En yaygın olan Yedek Taşıma eklentisi Backup Clone & Migration veritabanı ile birlikte dosya yedeğinide almaktadır.

Wordpress site yedeği alma

Backuply bir başka yedek alma eklentisi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu