Wordpress

WordPress Localhost dan Web Sunucuya Taşıma

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde WordPress Localhost dan Web Sunucuya Taşıma işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz bahsedeceğiz. WordPress’imizi kurduk. İçeriklerinizi, resimlerinizi, iletişim ve diğer sayfalarınızı hazırlayarak yayına hazır hale getirdiniz. Şimdi sıra bu hazırlamış olduğunuz içerikleri sunucuya yükleyerek yayınlamak.

İlk olarak yapmamız gereken localhost’da bulunan WordPress dosyalarını web sunucuya ftp aracılığı ile göndermek olacaktır. Localhost’ta kullanmış olduğunuz programa göre yerini biliyor olmanız gerekiyor. Genellikle xampp veya mamp gibi yazılımlar kullanılmaktadır. Xampp kendisini windows için ‘Yerel Disk C’ nin altında Xampp klasörünün içinde htdocs dosyasının içinde barındırır.

WordPress dosyalarımızı sunucuya aktarımlarını yaptıktan sonra ise phpmyadmin‘den localhost’da kurmuş olduğumuz sitenin veritabanını dışa aktarımını yapıp, sunucu tarafındaki phpmyadmin’den de içe aktarımı yaptıktan sonra veritabanını açıyoruz.

Wordpress Localhost dan Web Sunucuya Taşıma

PhpMyadmin de veritabanımızın içinde iken yukarda görmüş olduğunuz gibi tablolardan options seçeceğine gözat diyoruz.

Wordpress Localhost dan Web Sunucuya Taşıma

Yukarı resimde de görüldüğü üzre ilk iki satırında site url ve Home sayfalarının yerleri localhost ile başlayan satırları değiştirmemiz gerekmekte. WordPress’i Localhost’tan Web Sunucuya Taşıma işlemi için bu satırları düzenle diyerek kendi web sitemizin adresini yazarak hatasız bir şekilde web sitemizi sunucuya taşımış oluyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu