Wordpress

WordPress “isteğe bağlı imagick, kurulmamış ya da devre dışı bırakılmış” hatası

WordPress sitemizi kurduktan sonra araçlar menüsünün altında bulunan site sağlığı bölümünü muhakkak düzenli aralıklarla kontrol etmemiz gerekmektedir. Sitemizin sağlıklı bir şekilde çalışıyor mu çalışmıyor mu buradan kontrollerimizi sağlıyacağız. WordPress “isteğe bağlı imagick, kurulmamış ya da devre dışı bırakılmış” hatası ile karşılaşılırsa yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

steğe bağlı imagick, kurulmamış ya da devre dışı bırakılmış

Bu bölümde genellikle alınan hatalardan birisi de : WordPress “isteğe bağlı imagick, kurulmamış ya da devre dışı bırakılmış” hatasıdır. Bu hata sunucudaki php ayarlarından imagick eklentisi aktif edilerek giderilmektedir. Lakin gelin bakalım bu eklenti ne işe yarıyor.

Web sitemize yüklediğimiz görsellerin
* ölçülendirilmesi (döndürme, kırpma, boyut değiştirme)
* uzantı değiştirilmesi (png’yi jpg’ye çevirmek vb.)
* görselin sıkıştırılması

gibi işlevler gören bir php eklentisidir.

Çözümü için panel’e giriş yapıyoruz. Ardından Yazılım sekmesinin altında bulunan “Select PHP version” butonuna tıklıyoruz.

Ardından gelen ekranda php modüllerinin olduğu sayfa gelecektir. Bu ekranda ise imagick eklentisinin başına tık koyarak aktif hale getiriyoruz.

Akabinde wordpress araçlar menüsünün altında bulunan site sağlığı bölümüne gittiğinizde artık imagick hatasını almadığınızı göreceksiniz.Php Extensions hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Retasarım ekibi olarak takıldığınız veya anlamadığınız noktalarda yorumlar kısmından sizlere yardımcı olacağız…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu