Wordpress

WordPress Contact 7 İle İletişim Formu Hazırlama

Merhabalar sevgili wordpress’e gönül verenler. Bu makalemizde sizlere WordPress Contact 7 İle İletişim Formu Hazırlama, hazırlanırken nelere ihtiyacımız olucağı noktalarına elimizden geldiğince değinmeye çalışacağız.

İlk önce WordPress admin panele giriş yaparak eklentiler menüsünden yeni eklenti yükle diyoruz. Arama bölümüne Contact 7 yazarak arattırıyoruz.

Wordpress Contact 7 İle İletişim Formu Hazırlama

Gelen ekranda resimde de gördüğünüz üzre şimdi kur seçeneği işaretleyip kurduktan sonra da etkinleştir diyoruz. Sonrasında ise güncellemeler bölümünde uyarı göreceksiniz. Güncelleme yaparak contact 7 ‘nin Türkçe dil dosyalarını indirmesini sağlıyoruz. Ardından yönetim paneli sol menümüzde İletişim isminde bir menümüz gelecektir.

Menüye giriş yaptığınızda hazır yüklü alde bir iletişim formu gelecektir. İsterseniz bunu düzenleyerek yada üstteki yeni ekle menüsü ile yeni oluşturmuş olduğunuz form ile devam edebilirsiniz.

<label> Adınız
  [text* your-name autocomplete:name] </label>

<label> E-posta adresiniz
  [email* your-email autocomplete:email] </label>

<label> Konu
  [text* your-subject] </label>

<label> İletiniz (tercihe bağlı)
  [textarea your-message] </label>

[submit "Gönder"]

İlk gelen ekran yukarıdaki kodları barındırıyor şekilde gelecektir. Hemen bu kodların üstünde bulunan menüden eklemek istediğiniz ekstra bir seçenek varsa ekleyebilirsiniz. Örneğin telefon numarası ekleyelim bu alana:

<label> Adınız
  [text* your-name autocomplete:name] </label>

<label> E-posta adresiniz
  [email* your-email autocomplete:email] </label>

<label> Telefon numaranız
  [tel* tel-635] </label>

<label> Konu
  [text* your-subject] </label>

<label> İletiniz (tercihe bağlı)
  [textarea your-message] </label>

[submit "Gönder"]

E-posta adresiniz bölümünün hemen altına Telefon numaranız şeklinde bir alan ekledik. Bununla bitmiyor tabi hemen yanında bulunan Posta sekmesine de giderek bu alanı buraya da kayıt etmemiz gerekiyor.

Kimden: [your-name] [your-email]
Konu: [your-subject]
Telefon: [tel-635]

İleti gövdesi:
[your-message]

-- 
Bu e-posta, [_site_title] ([_site_url]) adresindeki iletişim formundan gönderildi.

Yukarıdaki kodda da göreceğiniz gibi Kimden, Konu ve Telefon sekmesini bu kısmada eklemiş oluyoruz. İki kod arasındaki fark, birinci ekrana eklediğimiz kod:[tel* tel-635], ikinci alana eklediğimiz kod: [tel-635]. tel* ibaresi ilk kullanıcıların ekranına zorunlu alan olarak işaretlemek için kullanılan bir koddur. Kayıt etmeden önce posta ekranıda aşağıdaki gibi olmalıdır.

Şayet herhangi bir hata yaptı isek Contact 7 bizi kırmızı yazı ile hatanın nerede yapıldığı noktasında bizi bilgilendirecektir. Mesajlar menüsü kullanıcı formu doldurup gönder butonuna bastığına alacağı olumlu veya olumsuz mesajların metinleri yer almaktadır. İsteğinize göre bu bölümüde düzenleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu