Google Sitelinks arama kutusu yapılandırılmış verisi sorunları tespit edildi

Google Sitelinks arama kutusu yapılandırılmış verisi sorunları tespit edildi, şeklinde google search console den hata linkleri alabilirsiniz, bunun nedeni sitenizde bulunan site içi aramada google’nin kendi site içi arama motorunu kullanmıyor oluşunuzdandır.

Google Sitelinks arama kutusu yapılandırılmış verisi sorunları tespit edildi

Google search console den yukarıdaki gibi bir uyarı ekranıyla karşılaşırsanız yapılması gereken esasında çok basit. “query-input” alanı eksik (“potentialAction” içinde) de ayrıntı veren hatayı aldığınızda yapmanız gereken sitenize google site içi arama motoru eklemek. Bunun nasıl yapıldığına hemen geçelim. Google programlanabilir arama sitesine gidiyoruz. Buradan da açılan sayfadan “İlk arama motorunu oluşturun” linkinden devam ediyoruz. İlk olarak arama motoruna bir ad girmemiz isteniyor, Ne aranacak? bölümünde ise web sitemizin adresini ekliyoruz. Arama ayarlarından -Resim Arama ve -Güvenli Arama kısımlarını aktif ederek kaydediyoruz.

Kayıt işleminden sonraki ekranda kodu al diyerek sitemizde gözükmesini istediğiniz uygun bir yere yerleştirerek google ‘nin site içi arama motorunu sitemize gömmüş oluyoruz. Bundan sonra Google Sitelinks arama kutusu yapılandırılmış verisi sorunları tespit edildi şeklinde bir uyarı vermeyecektir. Google ile ilgili diğer makalelerimiz için tıklayınız.

Exit mobile version