Wordpress

En Ucuz Domain Nerden Alınır

Merhabalar webe gönül verenler. Bu makalemizde sizlere En Ucuz Domain Nerden Alınır, en avantajlı olan hangileri bu konu üzerinde duracağız. İlk olarak sizlere domain nedir, ne işe yarar kısaca bundan bahsedelim.

Domain (alan adı): İnsanların web sitelerini ziyaret edebilmelerine imkan tanıyan, tarayıcı adres bölümüne yazılan ve her sitenin kendine has bir ismi olan harf ve rakamlardan oluşabilen, genellikle .com ile biten adreslere verilen genel bir isimdir. Normal de her bir web sitesinin ip adreslerinden oluşan bir blog sayesinde iletişim kurmaktadır. Biz insanların aklında kalacak ve rahatlıkla iletişim kurmak için kullandığımız domain, genel olarak ne ile alakalı içerik hazırladık ise isimide o şekilde seçmemizde fayda vardır. https://retasarim.com bizim sitemizin alan adıdır. Başka bir örnek vermek gerekir ise telefon rehberine kayıt ettiğimiz insanların normalde numaralarına karşılık gelen isim şeklinde de düşünülebilir domain.

Domain adı tescilleri, ICANN İnternet tahsisli Sayılar ve İsimler Kurulu tarafından tescil şirketleri için akreditasyon ve domain adları tarafından denetlenmektedir. ICANN tarafından akredide olmuş firmalar Domain satışı yapabilmektedirler. Bu akredide olan firmalarında abonelik sistemi üzerinden alt firmalara satış izni vermek koşulu ile domain satışları gerçekleşmektedir.

Alt firmalarda kendi kar marjlarını ekleyerek satışa sunmaktadır. Retasarım olarak bizlerde whm.retasarim.com adresinden domain satışı yapmaktayız. Lakin alt bayinin alt bayisi olduğumuz için çokta uygun bir fiyata vermemiz maalesef mümkün değil.

Türkiye standartlarında en uygun fiyatı veren iki kurum var. Birincisi isimtescil.net, ikincisi ise metunic.com.tr. Metunic Türkiye uzantıları olan com.tr veya tr uzantıları için en yetkili üst kurumdur, ve tr uzantılı domaini buradan daha ucuza hiç bir yerde bulamazsınız.

En Ucuz Domain Nerden Alınır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu