Bilişim

Diskpart Komutu İle HDD Formatlama

Diskpart Komutu İle HDD Formatlama yapmanın nasıl ve hangi komutlar ile yapıldığından bahsedeceğiz sizlere. Bu komutları windows disk yönetimi ekranından bazen istediğimiz biçimleme ve parçalama işlemlerinde sıkıntı yaşadığımızda kullanmamız gerekiyor.

İlk önce başlat CMD yazıp sağ tıklayarak yönetici modunda çalıştır diyoruz. Yönetici modunda çalıştırmamızın sebebi daha sonra yapacağımız işlemlerde tekrar tekrar bizden yetkilendirme sormaması içindir.

Diskpart Komutu İle HDD Formatlama yapmaya başlamadan önce veri kaybı yaşamamak için yedeklerinizi aldığınızdan emin olunuz.

Komut satırına DISKPART (diskpart) yazarak entera basıyoruz.
List Disk diyerek entera basıyoruz ve sistemdeki hdd leri listeliyoruz.

Diskpart Komutu İle HDD Formatlama

Select Disk 1 diyerek hdd seçimini yapıyoruz bu örnekte biz biri seçtik sizin sisteminizde formatlamak istediğiniz diskin numarası farklı olabilir.
Disk seçiminden sonra Clean komutu ile diskimizi sıfırlıyoruz.
Sonrasında ise Create Partition Primary yazarak disk bölümümüzü oluşturuyoruz.
Şimdi oluşturmuş olduğumuz bölümü seçiyoruz Select Partition 1
Bölümü seçtik şimdi formatlama kısmına geçiyoruz. Format FS=NTFS QUICK komutu ile formatımızı atalım. Sırada formatladığımız bölüme harf ataması kaldı. Assign komutu ile sürücümüze harf atamasını yapmış oluyoruz. Exit diyerek diskpart dan çıkış yapıyoruz.

Diskpart Komutu İle HDD Formatlama işlemi bu kadar umarız faydalı olmuştur sizler içinde. Takıldığınız noktalarda destek ekibimizden yardım almak için yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu